LinuxOpen Source

Ubuntu 20.04’te Wine 5.0 Kurulumu

Wine (Wine Is Not an Emulator), Microsoft Windows için geliştirilen yazılımların Unix benzeri işletim sistemlerinde çalıştırılmasına uyum sağlayan açık kaynaklı bir uygulamadır. Wine’ın yardımıyla, Windows yazılımını bir Linux sisteminde çalıştırabilirsiniz. Wine 5.0, Ubuntu sistemlerine kurulum için mevcut olan en son sürümdür.

Bu eğitim, Ubuntu 20.04 LTS sistemlerine Wine kurmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 1 – Ön Koşullar

Öncelikle 64 bit mimariyle çalışan sistemlerin 32 bit mimariyi etkinleştirmesi gerekiyor.

sudo dpkg --add-architecture i386 

Ardından, depo anahtarını indirip sisteminize ekleyin.

wget -qO - https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add - 

Bundan sonra, sisteminizdeki Wine apt deposunu etkinleştirmek için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ focal main' 

Adım 2 – Ubuntu 20.04’e Wine yükleyin

Sisteminiz Wine kurulumuna hazır. Apt deposundan Wine paketlerini kurmak için aşağıdaki komutları kullanın. Bu --install-recommendsseçenek, Ubuntu 20.04 sisteminize winehq kararlı sürümleri tarafından önerilen tüm paketleri yükleyecektir.

sudo apt update 
sudo apt install --install-recommends winehq-stable 

Her durumda, yükleme işleminde karşılanmayan bağımlılıklar hatasıyla karşılaşırsınız, Ubuntu’da aptitude kullanarak wine yüklemek için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo apt install aptitude 
sudo aptitude install winehq-stable 

Bu, Wine’ı tüm gerekli paketlerle birlikte Ubuntu 20.04 sisteminize kuracaktır.

Adım 3 – Wine Sürümünü Test Edin

Ubuntu sisteminizde Wine kurulumu başarıyla tamamlandı. Sisteminizde kurulu wine versiyonunu kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanın.

wine --version
wine-5.0.1

Adım 4 – Wine’ı Kullanma (İsteğe Bağlı)

Wine’ı kullanmak için Ubuntu sisteminizin GUI masaüstüne giriş yapmamız gerekiyor. Bundan sonra PuTTY gibi bir windows .exe dosyası indirin

wine putty.exe

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu