LinuxOpen Source

Ubuntu 20.04 Üzerinde Yazıcı Kurulumu | 18.04

Bu kısa eğitim, öğrencilere ve yeni kullanıcılara yazıcıların Ubuntu 20.04’e nasıl yüklenip kurulacağını gösterir | 18.04.

Ubuntu’ya yerel bir masaüstü yazıcı yüklemeniz gerekiyorsa, aşağıdaki kılavuz başlamak için harika bir yer olmalıdır. Yazıcıları Ubuntu masaüstünüze kolayca nasıl ekleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Ubuntu ve Linux bir bütün olarak uzun bir yol kat etti. Artık Ubuntu, sürücüleri yüklü ve kullanıma hazır halde birçok yazıcı markasını tanıyabilir.

Yazıcıların çoğu bir USB bağlantısı kullanılarak bağlandığından, yazıcıları Ubuntu ve diğer Linux işletim sistemlerine yüklemek çok daha kolay hale geliyor.

Bir yazıcı bağlandığında ve doğru şekilde kurulduğunda, doğrudan Ubuntu’dan o yazıcıya kolaylıkla yazdırabileceksiniz.

Ubuntu, kurulum sihirbazını aynı pencereye yerleştirerek ağ yazıcılarının kurulumunu da kolaylaştırdı. Önceden, bir ağ yazıcısı kurmak ayrı bir sayfaydı.

Yerel bir yazıcıyı Ubuntu’ya bağlamak ve kurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • USB kablosunu Ubuntu masaüstüne bağladığınızda yazıcının açık olduğundan emin olun.
  • Yazıcı bağlandığında, sistem sürücüleri ararken ekranda etkinlik görebilirsiniz ve bunları yüklemek için parolanızı yazarak kimlik doğrulamanız istenebilir.
  • Sistem yazıcıyı yüklemeyi bitirdiğinde bir mesaj görünecektir. Seç  Baskı Test Sayfası  Test sayfası yazdırmak için, ya  Seçenekler  Yazıcı kurulumunda ilave değişiklik yapması.

Yukarıdaki adım işe yaramadıysa ve Ubuntu yazıcıyı yükleyemezse, aşağıdaki adımı izleyin.

  •  Ekranınızın sol üst köşesindeki Aktiviteleri açın  ve genel bakışı seçin ve Yazıcılar yazmaya başlayın  .
  • Genel bakış ekranından Yazıcılar’a tıklayın 
  •  Sağ üst köşedeki Kilidi Aç düğmesine tıklayın ve  kimlik doğrulaması için şifrenizi girin. Yalnızca Ubuntu makinesindeki yöneticiler yazıcı ekleyebilir. Yönetici değilseniz, lütfen biriyle iletişime geçin.
  • Click  +  düğmesini.
  • Açılan pencerede yeni yazıcınızı seçin. Click  Ekle .

Bunu yapmak, yazıcınızı Ubuntu’ya yükleyecektir.

Yazıcınızı yine de yükleyemiyorsanız, yazıcı sürücülerini üreticinin web sitesinden yüklemeniz gerekebilir.

Sonuç:

Bu gönderi, yazıcıların Ubuntu 20.04’e nasıl kurulacağını gösterdi | 18.04. Yukarıda herhangi bir hata bulursanız, lütfen bildirmek için aşağıdaki yorum formunu kullanın.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu