Cloud

Web Sitenizin Etki Alanı Nasıl Oluşturulur

Web siteniz için bir alan adı seçmek, vermeniz gereken en önemli kararlardan biridir. Bunun nedeni, tüm iyi alan adlarının başkası tarafından alınması ve kullanılmasıdır.

Bu nedenle, kullanılabilir ve hatırlanması kolay bir alan adı bulmak, çevrimiçi bir web sitesi çalıştırırken karşılaştığınız birçok zorluktan biri olacaktır.

Kulağa hoş gelen ve hatırlaması kolay bir alan adı bulmaya çalışmadan önce, size yardımcı olması için bu madde işaretlerini kullanın:

  • Söylemesi ve hecelemesi kolay. Başarılı web sitelerinin hatırlanması kolay alan adları vardır. Hatırlaması kolay, kısa ve aynı zamanda mevcut bir şey bulabilirseniz, kaydedin.
  • .com, .org veya .net kullanın. etki alanı uzantısı. Çevrimiçi bir işletme oluşturuyorsanız, muhtemelen .com uzantısıyla gitmek isteyeceksiniz . Ne de olsa insanların onu hatırlayabilmesini istiyorsun. .org , .net de iyi alternatiflerdir.

Zaman uğruna, bir example.com kullanacağız .

Örnek alan adı yalnızca test amaçlıdır ve kimse tarafından kullanılamaz veya kaydedilemez.

Mükemmel bir alan adı bulduğunuzu düşünüyorsanız, kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmek için Google Domains’e gidin.

Bu gönderi için, alan adı kayıt operatörümüz olarak Google Domains’i kullanacağız . Kendi alanınız yapmak için bir alan adı kaydetmeniz gerekir. Pek çok alan adı kayıt kuruluşu var, ancak vakit kaybetmeden Google Domains’e geçelim .

Google Domains – Alan Adınızı Kaydedin

Google Etki Alanı sayfasında, arama kutusuna alan adınızı yazın ve Al düğmesini tıklayın. Alan adı mevcutsa, Google onu kaydetmenize izin verir.

Kaydedilecek bir alan adı yoksa, Google size alanın zaten kayıtlı olduğuna dair bir mesaj gönderir ve size aynı ada sahip isteğe bağlı alan uzantıları sağlar.

Bunun yerine .net , .org vb. kullanabilirsiniz .

Bazen, mevcut olan doğru ismi bulana kadar denemeye devam etmeniz gerekir ve sonra kayıt olabilirsiniz.

Mevcut alan adı ile satın almak için sepete ekleyebilirsiniz.

Alışveriş sepetine gidin ve ödeme formunu doldurarak alan adını satın almaya başlayın. Kaydedilen alan adları, Google’ın genellikle yıllık 12 ABD dolarına mal olur.

Google Domains, alan adı kayıt siteniz olacaksa, bir Gmail hesabına sahip olmak mantıklıdır. Zaten bir tane varsa, giriş yapın ve alan adı ödemesini tamamlayın.

Alan adı için ödeme yaptıktan sonra, artık o alan adının sahibi olacaksınız. Google, alan adı kayıt sitenizdir ve onu Google Domains web sitesinden yönetebilirsiniz .

Google Alan Adları – Alanlarım

Giriş yaptıktan sonra, kaydettiğiniz alan adınızı göreceksiniz. Yönetmek için alan adını tıklayın.

Alana genel bakış sayfasında, sona erme tarihi, gizlilik koruma durumu ve diğerleri dahil alanınızın ayrıntılarını bulacaksınız.

Şimdilik bu kadar. Çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz bir alan kaydettiniz.

Ancak, alan adınız herhangi bir sunucuya veya ana bilgisayara işaret etmediğinden, tarayıcınıza yazarsanız, Google Domains’de barındırılması dışında hiçbir şey göstermez.

Alan adınızı sunucunuza yönlendirene kadar hiçbir şey yapmaz

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.
Başa dön tuşu