Linux

GParted kullanarak Ubuntu’da Disk Bölümleme

GParted nedir?

Linux’ta Disk Bölümleme, fdisk gibi komut satırı programları kullanılarak yapılır. GParted(GNOME Partition Editor), sadece bir düğme tıklamasıyla Disk Bölümlemeye izin veren, GTK tabanlı bir Grafik kullanıcı programıdır. GParted, resmi GNOME bölüm düzenleme uygulamasıdır. GParted, disk bölümleri oluşturmak, silmek, yeniden boyutlandırmak, taşımak, kontrol etmek ve kopyalamak ve exfat, fat32/64, ext2/3/4, Linux-swap ve daha fazlası gibi dosya sistemlerini değiştirmek için kullanılır.

GParted’ı Yükleme

GParted’i APT kullanarak tek bir komutla Ubuntu’ya yükleyebilirsiniz.

sudo apt install gparted

Aşağıdaki görüntüye benzer bir çıktı veren aşağıdaki komutu kullanarak GParted’in başarıyla yüklenip yüklenmediğini doğrulayabilirsiniz.

sudo apt policy gparted

GParted başarıyla kuruldu

 Not: GParted’ı kullanmadan önce bölümdeki verilerinizi yedeklemeniz önerilir.

GPartlı Arayüz

GParted’i açmak için Ubuntu’da Etkinlikler’e gidin ve gparted simgesine tıklayın. GParted sudo ayrıcalıkları gerektirdiğinden parola isteyecektir. 

GPartlı menü

Yukarıdaki görüntü, birçok program gibi GParted menüsünü göstermektedir, bir dosya menüsü (GParted), düzenleme menüsü, görünüm menüsü, cihaz ve bölüm menüsü ve yardım menüsü vardır. Menü çubuğunun altındaki simgeler, gparted tarafından gerçekleştirilen genel işlemleri temsil eder.

 • new   yeni bir bölüm oluştur
 • delete– mevcut bir bölümü silin
 • resize/move bir bölümü yeniden boyutlandırmak için boyutu küçültün(veya) artırın
 • copy/paste  metin(veya) bilgilerini kopyalamak/yapıştırmak için kullanılır
 • undo  önceki eylemi geri al
 • apply  yukarıdan seçilen işlemi gerçekleştirmek için, seçilen herhangi bir işlemi gparted’de gerçekleştirmek üzere uygula simgesine tıklamanız gerekir.

Sabit diskimdeki tüm bölümleri görebilirsiniz. Microsoft Windows için kullanılan /dev/sda[1-4] ve Linux Dağıtımım tarafından kullanılan /dev/sda[5-7]’den toplam 7 bölüme sahiptir. Bölüm ve ad arasındaki kilit simgesi, bu bölümlerin çalışırken değiştirilemeyeceğini gösterir. Bölümler, bir Canlı CD kullanılarak (veya) bu bölümleri kullanmayan başka bir işletim sistemi kullanılarak değiştirilebilir.

 GParted bize açıkça gösteriyor

 • Partition  bölüm tablosundaki mantıksal bölüm kimliği
 • Name– bölümün adı
 • File System  bölüm tarafından kullanılan ntfs, fat32, ext4, linux-swap ve daha fazlası gibi dosya sisteminin türü.
 • Mount point bölümün işletim sistemi tarafından root(/), home(/home)’a benzer şekilde mount edildiği nokta
 • Size(Used/Unused) bölümün boyutu ve bölümdeki kullanılan ve boş alan
 • Flags  Gizli bölüm, takas bölümü, windows bölümü gibi bölümün ne için kullanıldığını söyler.

Yeni bir Bölüm oluşturmak için bir bölümü yeniden boyutlandırma

Adım 1: Yeni bir ext4 bölümü oluşturmak için /dev/sda4’ü 10 GB küçülteceğiz. /dev/sda4’e gidin ve sağ tıklayın ve aşağıdaki gibi bir seçenek menüsü açar.

Seçenekler Menüsü

Menüde şu seçenekler bulunur:

 • bölümleri oluştur/sil
 • bölümleri yeniden boyutlandırma ve taşıma
 • bölümleri biçimlendir
 • bölümleri adlandırın ve bayraklar ekleyin
 • UUID ve daha fazlasını değiştirme

Bölüm özellikleri: Bir bölüm hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için yukarıdaki resimde gösterilen menüdeki bilgi seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Yeniden Boyutlandır/Taşı’ya tıklayın. Bölümleri yeniden boyutlandırmak için boyutu seçmek üzere yeni pencereler açılacaktır. Yeni bölüm boyutunu 10GB olarak aldığımız için aşağıdaki seçeneği 10000(MiB’ye dönüştürülmüş GB) Boş Alan ekleyin. Şimdi Yeniden Boyutlandır / Taşı’ya tıklayın

yeniden boyutlandırma seçenekleri

Adım 3: Şimdi GParted menüsünde “uygula simgesini” tıklayın (en üstte eylemleri temsil eden simgelerle birlikte olacaktır), onay isteyecektir

onay uyarısı

Uygula’ya tıkladıktan sonra bölüm yeniden boyutlandırılacaktır.

gparted yeniden boyutlandırma seçeneklerini başlatacak

Adım 4: Yeniden boyutlandırma başarılı olursa, aşağıdaki gibi bir başarı mesajı göreceksiniz.

yeniden boyutlandırma başarılı

GParted listesinde ayrılmamış bir alan göreceksiniz

ayrılmamış alan

Yeni Bir Bölüm Oluşturma

Ayrılmamış alana tıklayın ve uygula simgesinde seçtiğimiz GParted menüsünde yeni’yi seçin. Boyut, dosya sistemi olarak ad gibi seçenekleri seçin ve ardından ekle’yi tıklayın.

Yeni bölüm seçeneği

Şimdi değişiklikleri uygulamak için önceki gibi uygula simgesine tıklayın ve uyarıyı kabul edin.

işlemleri uygula

İşlemler başarılı olursa eskisi gibi bir mesaj göreceksiniz.

operasyonlar başarılı

GParted kullanarak yeni bir /dev/sda8 bölümü başarıyla oluşturduk

YENİ Bölme

Yeni bir bölümün biçimlendirilmesi

Yeni bir bölüm oluştururken dosya sisteminin biçimini seçebilirsiniz, mevcut bir bölümü biçimlendirmeyi seçerseniz, biçimlendirmek istediğiniz bölümü seçin ve bölüm menüsünü açmak için üzerine sağ tıklayın. Ardından format seçeneğine gidin ve istediğiniz dosya sistemi türüne tıklayın. Seçtikten sonra, sadece üst menüdeki uygula simgesine tıklayarak değişiklikleri uygulayın.

bir bölümü biçimlendirme

Bir Bölümü Silme

Bir bölümü silmek basittir. Silmek istediğiniz bölümü seçin ve üst menüdeki sil simgesine tıklayın ve ardından uygula simgesine tıklayın. Bir bölümü silmek, o bölümdeki tüm verileri siler, bu yüzden onu kullanırken dikkatli olun.

Ayrıca Gparted uygulamasını iso olarak da sunucunuza mount edebilirsiniz. iso dosyasını https://gparted.org/download.php adresinden indirebilirsiniz.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu