LinuxOpen Source

Linux Deepin Kurulumu (Resimli Anlatım)

Bu yazımızda Linux Deepin kurulumundan bahsedeceğiz. Öncelikle sisteminizin aşağıdaki minimum gereksinimleri karşıladığından emin olun.

İşlemci: Intel Pentium IV 2GHz

Sistem belleği: 2GB (4GB önerilir)

Disk alanı: 16GB (20GB önerilir)

Sisteminiz minimum gereksinimleri karşılıyor ise kurulum öncesi adımlarımıza geçebiliriz.

  1. Başlangıç olarak en güncel kurulum imajına ihtiyacımız var. (Bu anlatım, bu yazı hazırlanırken en güncel sürüm olan 15.8’i temel almaktadır ancak kurulum adımları daha yeni sürümler için de geçerlidir. En güncel sürüme İndir menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz.)
  2. İndirme tamamlandıktan sonra geriye, kurulum imajı ile önyüklenebilir USB bellek oluşturmak kalıyor. Bunun için de Windows’a erişimiz varsa Rufus veya tüm platformlarda çalışan Etcher adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Daha geleneksel bir seçenek olan kurulum DVD’si oluşturma yoluna gitmek isterseniz, disk kalıbını boş bir DVD’ye yazdırmanız yeterli.
  3. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra, bilgisayarınızı yeni oluşturduğunuz USB Bellek/DVD ile başlatıp, kuruluma aşağıdaki adımlardan devam edebilirsiniz. Önyükleme medyasını seçmek için kullanmanız gereken tuş/tuş kombinasyonu, donanımınıza göre değişiklik gösterecektir. BIOS/EFI ekranına nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, bu anlamda en sık kullanılan tuşlar olan EscDelF2 veya F12 tuşlarından birini deneyebilirsiniz! UEFI/EFI kurulumu yapacaksanız, önyükleme medyası seçenekleri arasından Linux Deepin UEFI veya benzeri seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Kurulum

Adım 1: Boot menüsü

Bu ilk ekranda, kuruluma devam etmek için Install Deepin seçeneğini, işletim sistemini kurmadan denemek için Deepin Failsafe seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca, kurulum medyasının bütünlüğünü doğrulamak için Check iso md5sum seçeneğine de erişimimiz var. Dosyanın bütünlüğünden emin değilseniz veya emin olmak istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Kuruluma geçmek için Install Deepin ile devam ediyoruz.

Adım 2: Sistem dili seçimi

Bu adımda kurulum dilini seçiyoruz. Ben Türkçeyi işaretleyip, Sonraki ile devam ettim. Sistem dilini kurulumdan sonra değiştirmek de mümkün.

Adım 3: Lisans Sözleşmesi

Bu adımda, kurulum aşamasına yeni eklenmiş olan Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini okuyup onaylıyoruz. Sözleşmeyi onaylamazsanız kuruluma devam edemeyeceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Adım 4: Kullanıcı hesabı oluşturma

Bu adımda, kullanıcı ve bilgisayar bilgilerimizi girerek yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz. Aynı zamanda sol üst köşedeki buton yardımıyla klavye düzeni ayarını yapmayı da unutmayın!

Adım 5: Saat dilimi

Bu adımda saat dilimini seçiyoruz. Halihazırda seçili olan saat dilimi konumunuzu yansıtmıyorsa, dünya haritası üzerinde ilgili konuma tıklayarak saat diliminizi seçebilirsiniz.

Adım 6: Disk yapılandırması

Kurulumun belki de açıklama gerektiren tek aşaması olan bu adımda, Deepin’in diski nasıl kullanacağına karar veriyoruz. Toplamda 3 seçeneğimiz bulunuyor: BasitGelişmiş ve Tüm Disk. Şimdi tek tek seçenekleri inceleyelim.

Basit:

Basit seçeneği, diskinizdeki tüm bölümleri listeliyor ve içlerinden birini seçmenize izin veriyor. Ben sanal makine üzerinde kurulum yaptığım ve temiz bir sanal disk bağladığım için, tüm diski yansıtan tek bir seçenek görünüyor. Basit seçeneği ile devam etmek isterseniz, diskinizdeki boş alanlardan birini seçerek devam edebilirsiniz. Dual boot yapmak isteyen kullanıcılar, kurulumdan önce Windows içerisinden disklerinde boş bir bölüm oluşturabilir, ve kurulum esnasında bu ekrandan ilgili bölümü seçerek devam edebilirler. Bu mod ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer husus ise, seçtiğiniz bölümün, ext4 türünde biçimlendirilip, Deepin’i kurabilmek için zorunlu olan tek bağlama noktası olan / konumuna bağlanmasıdır.

Gelişmiş:

İsminden de anlaşılabileceği gibi bu modda disk yapılandırmasına dilediğiniz gibi müdahale edebiliyorsunuz. Yeni bölümler eklemek, var olanları silmek, takas alanı oluşturmak yapabileceğiniz işlemler arasında. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Yine dual boot yapmak isteyen kullanıcılar, Windows bölümüne dokunmadan Deepin için yeni bir bölüm oluşturup kuruluma devam edebilirler.

Ben bu durumda, görselde görebileceğiniz üzere, sistemi kurmak için root / bölümü ve takas bölümü oluşturdum. Yapılandırmaları ise şu şekilde:

Kurulum bölümü: Bağlama noktası: / – Dosya sistemi: ext4

Takas bölümü: Bağlama noktası: (Otomatik, seçmenize gerek yok) – Dosya sistemi: Takas bölümü

Takas bölümü zorunlu olmamasına rağmen, sistem belleğinin düşük olduğu durumlarda kullanılmasında fayda var. Takas bölümü boyutu için kabul gören genel yaklaşım ise, en az sistem belleği boyutu veya sistem belleğinin iki katıdır. Sanal makine için 4GB ram ayırdığımdan, 4GB’lık takas bölümü oluşturmayı uygun gördüm ben.

Not: Eğer UEFI/EFI kurulum yapıyorsanız ve disk yapılandırmanız için gelişmiş modu kullanıyorsanız, bu aşamada en az 300 MB (512 MB önerilir) boyutunda bir efi bölümü oluşturmanız gerekiyor. Basit ve Tüm Disk modlarında ise bu işlem otomatik olarak gerçekleşiyor, yani ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Bu durumda ben BIOS kurulumu yaptığım için efi bölümü oluşturmuyorum.

Tüm disk:

Bu modda Deepin’e diski nasıl kullanacağı konusunda tam yetki vermiş oluyorsunuz! Bu modu seçerek kuruluma devam ederseniz eğer, diskiniz tamamen biçimlendirilecek ve sadece Deepin kurmak/kullanmak üzere yapılandırılacaktır. Bu yüzden ekstra dikkatli olmanız tavsiye edilir. Tüm disk seçeneği ile devam etmeniz halinde Deepin, öncelikle sistemi kurmak için / bölümü, kullanıcı dosyaları için /home bölümü ve üçüncü parti uygulamalar/paketler için /opt bölümü oluşturacaktır. Bu yapılandırmanın avantajı, daha sonra format atmanız gerektiğinde sadece / bölümüne temiz kurulum yaparak, kullanıcı dosyalarınız ve uygulamalarınızda değişiklik olmadan kaldığınız yerden devam edebilmenizdir. Ki aynı şeyi, gelişmiş seçeneğini kullanarak yapmanız da mümkün.

Tüm disk modunun sunduğu diğer bir seçenek de disk şifreleme. Ekranın alt kısmında görünen Diskin Tamamını Şifrele seçeneğini onaylarsanız, bir sonraki ekranda diskiniz için bir parola oluşturmanız istenecek. Disk şifreleme özelliğini kullanacaksanız, oluşturduğunuz bu parolayı güvenli bir yerde saklamanızda fayda var, zira oturum açmak dahil olmak üzere disk erişimi gerektiren her işlem için bu parolayı kullanmanız gerekecek! (Tam disk şifreleme hakkında detaylı bilgi için şu makaleye göz atabilirsiniz.)

Disk yapılandırması seçeneklerini inceledikten sonra ben kuruluma Gelişmiş modda, yukarıda anlattığım konfigürasyon ile devam ediyorum: / (root) bölümü ve takas bölümü.

Disk yapılandırmanıza karar verip, Sonraki butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşıyorsunuz. Bu aşamada Deepin, yapmak üzere olduğu değişiklikler konusunda sizi son bir defa bilgilendiriyor. Herşeyin iyi göründüğünden eminseniz Devam Et seçeneği ile kuruluma geçebilir veya disk yapılandırmanızı düzenlemek için Geri butonuna tıklayabilirsiniz.

Adım 7: Kurulum

Bu adımda kuruluma başlamış bulunuyoruz. Sistem yapılandırmanıza bağlı olarak kurulum, 15-20 dakika arasında tamamlanmakta.

Adım 8: Yeniden başlatma

Kurulum tamamlandığında aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Basitçe, kurulum medyasını (USB bellek) çıkarıp, Şimdi Deneyimleyin butonu ile devam ediyoruz.

Adım 9: Grub ile tanışın!

Kurulum tamamlanıp sisteminiz yeniden başlatıldıktan sonra, Deepin’le (ve diğer birçok dağıtımla) birlikte gelen önyükleyici olan Grub ile karşılaşıyoruz. Listeden Deepin GNU/Linuxu seçerek devam ediyoruz.

Adım 10: Oturum açma

Bu ekranda Deepin’de ilk defa oturum açmak için, kurulum aşamasında belirlediğimiz parolamızı girip Enter’a basıyoruz.

Final: Tebrikler! Kurulumu başarıyla tamamladınız.

İlk defa oturum açtığınızda, aşağıdaki gibi bir hızlı yapılandırma ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yardımcı uygulama ile tema, pencere etkileri, simge teması gibi özelleştirme ayarlarını yaptıktan sonra, Deepin keyfini yaşamaya başlayabilirsiniz! Ayrıca -varsa- sistem güncellemelerini yüklemenizde de fayda var.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu