LinuxOpen Source

Deepin 15.9.2 uzak makinaya SSH bağlantısı ile bağlanma

Evimizde veya iş yerimizde başka bir makinada çalışan Deepin’imize ssh üzerinden ulaşmamız gerekebilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenleri aşağıya yazıyorum.

Öncelikle bağlanmak istediğimiz makinamıza openssh servislerimizi kuruyoruz.

sudo apt-get install -y openssh-server openssh-client

Ardından ssh servisimizi başlatıyoruz.

sudo /etc/init.d/ssh start

Eğer bağlanacağımız bilgisayarın ip adresini biliyorsak aşağıdaki komuta geçebiliriz. Eğer bilmiyorsak, ifconfig komutu ile pc mizin ip adresini öğreniyoruz.

Artık aşağıdaki komut ile terminalimizden ssh bağlantısı yapabiliriz.

ssh kullanici_adi@ip_adresi

ssh chatos@192.168.2.15

Eğer ki bağlantı portunu değiştirmek istenirse

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

ile ayarlara giriyoruz ve port 22 yazan yeri port 2299 gibi bir değerle değiştiriyoruz. Yeni portumuz 2299 oluyor. Siz istediğiniz kullanılmayan bir port değeri atayabilirsiniz.

sudo /etc/init.d/ssh restart

komutu ile ayarları güncelliyoruz.

Yeni bağlantılarda ise

ssh kullanici_adi@ip_adresi -p 2299

  ssh chatos@192.168.2.15 -p 2299

örneğinde olduğu gibi bağlantınızı kurabilirsiniz.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu