LinuxOpen Source

Docker Kapsayıcısının IP Adresini Alma

Bu eğitici, sisteminizde bir Docker kapsayıcısının IP adresini almanıza yardımcı olacaktır. Docker ikili dosyası , docker ortamı için ağ yönetimini yönetmek üzere ağ seçeneği sağlar . Ayrıca, bir Docker kapsayıcısının ayrıntılarını bulmak için denetle seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu öğreticide, docker kapsayıcısı IP adresini komut satırı yoluyla almak için inspect seçeneğini kullanıyoruz.

Sözdizimi

Docker kapsayıcısının IP adresini almak için aşağıdaki sözdizimini kullanın. KONTEYNER KİMLİĞİ / ADI’nı gerçek kapsayıcı kimliği veya adıyla değiştirmeniz gerekir .

docker inspect -f '{{range .NetworkSettings.Networks}}{{.IPAddress}}{{end}}' <CONTAINER ID/NAME>

Misal

Örneğin, 1808352f0693 kapsayıcı kimliğine sahip bir yükleme istasyonu konteyneriniz var. Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.

docker inspect -f '{{range .NetworkSettings.Networks}}{{.IPAddress}}{{end}}' 1808352f0693

Çıktı

172.17.0.2

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu