LinuxOpen Source

Nano’da Nasıl Arama Yapılır

Nano, Unix / Linux tabanlı sistemler için popüler, zengin özelliklere sahip bir komut satırı metin düzenleyicisidir. Vim / vi’den sonra çok sayıda kullanıcı komut satırı editörü olarak nano’yu tercih etti. Bu makale, komut satırı arayüzünde nano’da nasıl arama yapacağınızı açıklamaktadır.

Nano’da Nasıl Arama Yapılır

Nano’da metin aramak için Ctrl-W tuşlarına basın (“Nerede…” için). Size ne arayacağınız sorulacak, Metni girin ve Enter veya Return tuşuna basın. Eşleşme bulunması durumunda, imleç ilk eşleşme oluşumuna atlayacaktır. Eşleşme bulunmazsa, “[” arama dizisi “bulunamadı]” şeklinde bir mesaj görüntülenir.

Nano düzenleyicide arama işlemini gerçekleştirmenin basit adımı şudur:

  1. Nano’da dosyayı düzenle
  2. CTRLWVeya tuşlarına basınF6
  3. Arama kalıbını yazın
  4. Arama işlemini gerçekleştirmek için Enter’a basın
  5. Tekrar CTRL+ kullanın Wve sonraki tekrarları aramak için sadece enter tuşuna basın

Nano’da Büyük / Küçük Harfe Duyarlı Arama

Büyük / küçük harfe duyarlı olmayan varsayılan nano arama metni. Arama algoritmasının her iki durumda da harflerle eşleştiği anlamına gelir. Ayrıca, büyük / küçük harfe duyarlı olarak da arama yapabilirsiniz.

Nano’da büyük / küçük harfe duyarlı arama yapmak için şunları izleyin:

  1. Nano’da dosyayı düzenle
  2. CTRLWVeya tuşlarına basınF6
  3. Büyük / küçük harfe duyarlı aramayı etkinleştirmek için ALT+ tuşuna basınC
  4. Arama dizesini yazın

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu