LinuxOpen Source

Openfire XMPP Sohbet Sunucusunu Ubuntu 18.04’e Kurun

Ubuntu 18.04 | 16.04’te Openfire XMPP sohbet sunucusunun nasıl kurulacağı hakkındaki kılavuzumuza hoş geldiniz. Openfire, XMPP / Jabber protokolünü kullanan popüler ve güçlü bir anlık mesajlaşma (IM) sunucusudur. Openfire ayrıca iyi bir Presence Server’ın tüm özelliklerine sahiptir.

CentOS 7 Sunucusu için, işaretleyin -> Centos 7.x’e Openfire XMPP sohbet sunucusunu kurun

Openfire, XMPP kullanan bir dizi ürün için temel olduğunu kanıtlamıştır. Asterisk IM eklentisi gibi eklentileri kullanarak  üçüncü taraf araçlara entegre ederek özelliklerini genişletebilirsiniz.

Openfire, bir istemcinin kullanmasını gerektiren gerçek zamanlı işbirliği (RTC) sunucusu olarak da tanımlanabilir, ancak XMPP protokolünü destekleyen istemci yığınları mevcuttur. Openfire tasarlanmış aynı geliştiriciler tarafından teslim en popüler biridir Kıvılcım .

XMPP (Genişletilebilir Mesajlaşma ve Durum Protokolü), anlık mesajlaşma için yaygın olarak benimsenen açık bir protokoldür. XML tabanlı gerçek zamanlı bir iletişim protokolüdür (sohbeti içerir).
Openfire, aşağıdakiler gibi harika özellikler sağlar:

  • MySQL, Oracle, PostgreSQL ve kullanıcı ayrıntıları ve masaj depolaması için gömülü veritabanı desteği.
  • LDAP entegrasyon desteği
  • Güvenlik için hem TLS hem de SSL desteği
  • Web GUI yapılandırma yöneticisi
  • Spark IM istemci entegrasyonu
  • İşlevselliğini genişletmek için birçok eklenti
  • Tek bir hata noktasından kaçınmak için kümeleme
  • Diğer harici IM sunucularıyla entegrasyon

Ubuntu 18.04 üzerine Openfire Kurulumu | Ubuntu 16.04

Openfire’ın Ubuntu 18.04’e yüklenmesi oldukça basit bir işlemdir. Openfire’ın sisteminize yüklenmesi ve yapılandırılması için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Sistem paketlerini güncelleyin:

Ubuntu 18.04 sisteminizdeki tüm paketlerin güncel olduğundan emin olun:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Adım 2: JAVA JDK’yı yükleyin

Paketler güncellendikten sonra, isterseniz openjdk-8-jdk veya 9’u kurun. openjdk-8-jdk paketi Ubuntu resmi depolarında mevcuttur. Şu komutu çalıştırarak kurulum:

$ sudo apt-get install openjdk-8-jdk $ java -version openjdk version "1.8.0_171" OpenJDK Runtime Environment (build 1.8.0_171-8u171-b11-0ubuntu0.18.04.1-b11) OpenJDK 64-Bit Server VM (build 25.171-b11, mixed mode)

Adım 3: MySQL / MariaDB veya PostgreSQL Veritabanı sunucusunu kurun

Desteklenen veritabanı sunucularından bir veritabanı seçebilirsiniz. Bu kurulum için MariaDB veya MySQL’i kuracağız.

sudo apt install mariadb-server

Veritabanı kullanıcısı oluşturun:

Openfire için veritabanı oluşturun:

$ sudo mysql -u root
CREATE DATABASE openfire;
GRANT ALL PRIVILEGES ON openfire.* TO openfire@localhost IDENTIFIED BY 'StrongP@ssword123!';
FLUSH PRIVILEGES;
QUIT

Daha sonra Openfire veritabanı verilerini içe aktaracağız.

4. Adım: Openfire’ı İndirin ve Yükleyin

Openfire  paketini indirin  . En son sürümü İndir bağlantısından edinebilirsiniz  . Bu yazı itibariyle en son sürüm Openfire 4.5.2’dir.

wget https://www.igniterealtime.org/downloadServlet?filename=openfire/openfire_4.5.2_all.deb -O openfire.deb

Şimdi kuralım:

sudo  dpkg -i openfire.deb 

Başvuru durumunu kontrol edin:

$ systemctl status openfire ● openfire.service - LSB: Start/stop openfire jabber server Loaded: loaded (/etc/init.d/openfire; generated) Active: active (running) since Tue 2018-06-26 12:00:06 UTC; 9min ago Docs: man:systemd-sysv-generator(8) Tasks: 22 (limit: 1153) CGroup: /system.slice/openfire.service └─28050 /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/jre/bin/java -server -DopenfireHome=/usr/share/openfire -Dopenfire.lib.dir=/usr/share/openfire/lib -classpath /usr/sh Jun 26 12:00:06 haproxy-01 systemd[1]: Starting LSB: Start/stop openfire jabber server... Jun 26 12:00:06 haproxy-01 openfire[28035]: best java alternative in: /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/jre Jun 26 12:00:06 haproxy-01 openfire[28035]: Starting openfire: openfire. Jun 26 12:00:06 haproxy-01 systemd[1]: Started LSB: Start/stop openfire jabber server.

Openfire veritabanı şemasını içe aktarın:

$ mysql -u root -p Enter password: Welcome to the MySQL monitor. Commands end with ; or \g. Your MySQL connection id is 6 Server version: 5.7.22-0ubuntu18.04.1 (Ubuntu) Copyright (c) 2000, 2018, Oracle and/or its affiliates. All rights reserved. Oracle is a registered trademark of Oracle Corporation and/or its affiliates. Other names may be trademarks of their respective owners. Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the current input statement. mysql> use openfire; Database changed mysql> source /usr/share/openfire/resources/database/openfire_mysql.sql; mysql> show tables;

Adım 5: Güvenlik Duvarını Yapılandırın ve Openfire Kullanıcı Arayüzüne Erişin

Etkin bir güvenlik duvarı hizmetiniz varsa, Openfire için bağlantı noktalarına izin vermeniz gerekir. Ubuntu 18.04 sistemim ufw çalışıyor :

$ sudo ufw enable $ for i in 9090 9091 5222 7777; do sudo ufw allow $i; done

GUI’ye erişmek için, Sunucunun ip adresini ve 9090 bağlantı noktasını kullanacaksınız:

http://<server-ip|domain>:9090

Openfire yapılandırma penceresini göreceksiniz:

Varsayılan dilinizi seçin ve ardından Devam’ı tıklayın .  Sunucu kurulumu penceresinde, etki alanınızı ayarlayın ve Devam Et düğmesini tıklayın.

Aşağıdaki Yapılandırma Parametrelerini kullanacağız.
Veritabanı Sürücüsü Ön Ayarları: MySQL
JDBC Sürücü Sınıfı: com.mysql.jdbc. Sürücü 
Veritabanı URL’si: jdbc: mysql: //127.0.0.1/openfire? UseUnicode = true & characterEncoding = UTF-8 & characterSetResults = UTF-8
Kullanıcı Adı:  openfire
Parola:  password123!

Devam’a tıklayın ve Profil Ayarlarında Varsayılan seçeneğini kullanın; Daha sonra LDAP gibi harici kimlik doğrulama mekanizmaları ekleyebilirsiniz 

Yönetici kullanıcı e-posta adresini ve şifresini ayarlayın:

Yapılandırmayı bitirmek için Devam’ı tıklayın . Bir giriş sayfası alacaksınız, kullanıcı adı olarak admin  ile giriş yapacak  ve yukarıda yapılandırılan şifreyi gireceksiniz.

Her şey yolunda giderse, Openfire Management arayüzüne sahip olmalısınız:

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu