LinuxOpen Source

Ubuntu 20.04 Yarn Nasıl kurulur

Yarn, Nodejs uygulaması için hızlı, güvenilir ve güvenli bir paket yönetim sistemidir. npm üzerinde birden fazla yararı vardır. Yarn, sisteminize indirilen her paket için bir önbellek oluşturur ve gerektiğinde tekrar kullanır. Tekrar tekrar indirmesine gerek yoktur.

Bu eğitimde Ubuntu 20.04 üzerinde 3 Yarn kurulumu yöntemi sunulmaktadır. Seçiminize ve sistem ortamlarınıza göre aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz.

Yarn kurulumuna başlamadan önce Node.js’yi sisteminize kurmayı unutmayın.

1. PPA ile Yarn Kurun

Yarn, Linux sistemine kurulum için resmi bir havuz sağlar. PPA kullanarak, Yarn küresel olarak sisteme kurulur. Her sistem kullanıcısı bu ipliğe erişebilir.

İlk olarak, kurulumdan önce Yarn paketlerini doğrulamak için GPG anahtarını alın.

curl -sL https://dl.yarnpkg.com/debian/pubkey.gpg | sudo apt-key add -

Ardından, Yarn paketi yöneticisi deposunu etkinleştirin:

echo "deb https://dl.yarnpkg.com/debian/ stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yarn.list

Ardından, Yarn paketi yöneticisini kurmak için aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt update && sudo apt install yarn

Kurulum tamamlandığında, takılı Yarn versiyonunu kontrol edin
.

yarn --version

1.22.4

2. Yarn NPM ile Kurun

Yarn paket yöneticisi npm paketi olarak da mevcuttur. Çalıştırarak kurabilirsiniz:

npm install -g yarn

“-G” seçeneği, ipliği global olarak sisteminize kuracaktır. Böylece sisteminizin herhangi bir yerinden veya herhangi bir projesinden erişebilirsiniz.

Komut Dosyası ile Yarn Yükleme

Yarn ekibi tarafından sağlanan Yarn kurmak için bash betiğini de kullanabilirsiniz. Betik Yarn kullanıcıların ana dizinine kurdu. Bu, bu komut dosyasıyla Yarn yüklediğinizde yalnızca geçerli kullanıcı için erişilebilir olacağı anlamına gelir.

Komut dosyası içeren Yarn paketi yöneticisini kurmak için şunu yazın:

sudo apt install curl -y
curl -o- -L https://yarnpkg.com/install.sh | bash

Yükleyici, kullanıcılar .bashrc dosyasında Yarn ortamı yapılandırması yapar. Ortamı yüklemek için bu dosyayı yeniden yükleyebilirsiniz

source ~/.bashrc

Hepsi tamam. Yarn başarıyla kuruldu.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu