LinuxOpen Source

Ubuntu 20.04’te Chromium Browser Nasıl Kurulur

Chromium, daha iyi bir web deneyimi için kullanıcılarına daha güvenli, daha hızlı ve daha istikrarlı bir yol oluşturmayı amaçlayan açık kaynaklı bir web tarayıcısı projesidir.

Chromium, kullanmak için tamamen güvenlidir. İyi bir kaynaktan veya resmi Google indirme sayfasından indirdiğinizden emin olun. Ayrıca düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

Bu eğitim, Chromium web tarayıcısını Ubuntu 20.04’e yüklemenize yardımcı olacaktır.

Ubuntu’ya Chromium yükleyin

Modern işletim sistemlerinin çoğu, varsayılan paket depolarında krom tarayıcıya sahiptir. Ayrıca Chromium, kurulum için Snap paketi olarak mevcuttur.

Ubuntu sistemine chromium yüklemek için aşağıdaki yöntemlerden birini seçin.

  • Snap Paketi kullanarak Chromium’u yükleyinBir Snap paketi kapsayıcıya alınmış yazılım paketleri, kolay kurulum yöntemi sağlar. Sanp paketini komut satırı üzerinden veya Ubuntu Yazılım uygulamasını kullanarak kurabilirsiniz.Sisteminizde bir terminal açın ve şunu yazın
sudo snap install chromium 
  • Hepsi tamam. Ubuntu masaüstünüze Chromium web tarayıcısı kuruldu. Snap paketi ayrıca arka planda otomatik olarak güncelleyecektir.
  • Debian Paketini kullanarak Chromium’u kurunChromium debian paketi, varsayılan apt depolarında mevcuttur.Apt önbelleğini güncellemek ve Chromium paketini yüklemek için aşağıdaki komutları kullanın.
sudo apt update 
sudo apt install chromium-browser 

Chromium Browser’ı açın

Uygulamalar menüsünü açın ve Chromium’u arayın. Chromium tarayıcı bağlantısını chrome’a ​​benzer, ancak aşağıdaki ekran görüntüsü gibi farklı renkte göreceksiniz:

Tarayıcıyı başlatmak için krom simgesi bağlantısına tıklayın:

Sonuç

Bu eğiticide, Chromium’u Ubuntu 20.04 Linux sistemine kurmayı öğrendiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu