LinuxOpen Source

Ubuntu 20.04 Üzerinde Notepad ++ Kurulumu

Notepad ++, Windows kullanıcıları tarafından sevilen bir uygulamadan biridir. Bu, sözdizimi vurgulaması da dahil olmak üzere onunla çalışmak için çok sayıda seçenek sunar. Notepad ++ C ++ ile yazılmıştır ve saf Win32 API ve STL kullanır. Daha düşük CPU kullanımlarıyla daha küçük program boyutu ve daha hızlı çalışma sağlar.

Linux kullanıcılarının çoğu, kullanmak için çeşitli faydaları olan vim ve nano gibi komut satırı editörlerini kullanmayı severdi. Yine de GUI tabanlı düzenleyiciyi kullanmak istiyorsanız, Notepad ++ sizin için iyi bir seçim olabilir

Bu öğreticide, ek paket aracılığıyla Ubuntu sistemine Notepad ++ kurulumu hakkında bilgi edineceksiniz .

Ön şartlar

  • Masaüstü erişimi olan bir Ubuntu sistemi
  • Bir sudo ayrıcalıklı hesap erişimi

Adım 1 – Ubuntu 20.04’e Notepad ++ yükleyin

Notepad ++, Unix benzeri işletim sistemlerinde Windows uygulaması için uyumluluk sağlayan WINE platformu üzerinde çalışır.

Ubuntu sisteminde çalıştırmak için gereken tüm bağımlılığı da yükleyen Notepad ++ ‘ı yüklemek için ek paket yöneticisini kullanıyoruz. Ubuntu’ya Notepad ++ yüklemek için şunu yazın:

sudo snap install notepad-plus-plus

Çıktı gibi olacak:

notepad-plus-plus 7.8.6 from Taqu Raza (mmtrt) installed

Adım 2 – Notepad ++ ‘ı açın

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra Ubuntu sisteminize Notepad ++ kurulacaktır. Şimdi, uygulamalardan Notepad ++ uygulamasını başlatın. Uygulamanızı arayın ve aşağıdaki gibi bir başlatma simgesi bulacaksınız:

not defteri artı artı ubuntu başlat

Adım 3 – Notepad ++ Yazılımını Kaldırma

Uygulamaya ihtiyaç duymadığınız zamanlarda ek paketleri istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Notepad ++ uygulamasını Ubuntu sisteminizden kaldırmak için şunu yazın:

sudo snap remove notepad-plus-plus

Sonuç

Bu öğreticide, bir Ubuntu sistemine Notepad ++ üzerine yükleme hakkında bilgi edindiniz.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu