DonanımMicrosoft Ürün Ailesi

Windows 10 Performansını İyileştirmek İçin İpuçları

Bu kısa eğitim, öğrencilere ve yeni kullanıcılara Windows 10 performansını iyileştirmeye yardımcı olacak ipuçlarını gösterir.

Aşağıda, bilgisayarınızın yavaş çalıştığını fark ederseniz Windows 10 performansını hızlandırmaya yardımcı olacak bazı öneriler bulunmaktadır.

Windows PC’lerin yavaş çalışmasının birçok nedeni vardır. Bunlar, düşük diskten sayfa dosyası boyutuna ve Windows’un bu şekilde davranmasına neden olabilecek Windows güncellemelerine kadar olan ayarlardır.

Aşağıdaki gönderi, bilgisayarınızın olması gerektiği gibi performans göstermesine yardımcı olacaktır.

Öğrenmeye başlamak için bir bilgisayar arayan bir öğrenci veya yeni bir kullanıcıysanız, başlamak için en kolay yer Windows 10’dur. Windows 10, Windows’un bir parçası olarak Microsoft tarafından geliştirilen ve yayımlanan kişisel bilgisayarlar için en yeni işletim sistemi sürümüdür. NT ailesi.

Windows 10, piyasaya sürülmesinden yıllar sonra en iyi işletim sistemlerinden biri haline geldi ve dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yollarından biri, Windows 10’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmaktır.

Windows güncellemesini gerçekleştirdiğinizde, bilgisayarınız ayrıca yavaş bilgisayarları hızlandırmaya yardımcı olabilecek en son aygıt sürücülerini, yamaları ve özellikleri arayacaktır.

Windows’u güncelleyin

 1. Başlangıç   düğmesini seçin  , ardından Ayarlar   >  Güncelleme ve Güvenlik   >  Windows Güncelleme   >  Güncellemeleri kontrol et’i seçin  .
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Durum “Güncelsiniz” diyorsa, aşağıdan devam edin.
  • Durum “Güncellemeler var” yazıyorsa, Şimdi yükle’yi seçin  .
 3. Yüklemek istediğiniz güncellemeleri seçin, ardından Yükle’yi seçin  .
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve daha iyi çalışıp çalışmadığına bakın.

Windows Görünümünü Ayarlayın

Windows 10, animasyonlar ve gölge efektleri gibi birçok görsel efekt içerir. Bu ayarlar Windows’un harika görünmesini sağlar, ancak özellikle eski makineler için bilgisayarınızı yavaşlatabilecek ek kaynaklara ihtiyaç duyarlar.

Windows’ta görsel efektleri ayarlamak için

 1. Görev çubuğundaki arama kutusuna  performans yazın , ardından  sonuçlar listesinde Windows’un görünümünü ve performansını ayarla’yı seçin  .
 2. Açık  Görsel Efekt  sekmesinde, seçmek  en iyi performans için ayarla  >  uygula .
 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun bilgisayarınızı hızlandırıp hızlandırmadığını görün.

Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınızın yavaş performansı virüsle ilgili olabilir. Windows 10, virüsleri ve istenmeyen yazılımları kaldırmaya yardımcı olabilecek yerleşik bir virüs korumasına sahiptir.

Virüs taraması yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Seç  Başlat    >  Ayarlar   >  Güncelleme & Güvenlik   >  Windows Güvenliği   ve ardından Açık Windows Güvenlik .
 2. Seç  Virüs & tehdit koruması , ardından seçmek  güncellemelerini kontrol  altında  Virüs ve tehdit koruma güncellemelerini .
 3. Koruma güncellemeler  ekranından, seçmek  güncellemeler için kontrol  emin En son güncellemelere sahip olun.
 4.  Virüs & tehdit koruması seçtikten sonra,  Hızlı tarama .

  Windows Güvenliği’nin virüs ve kötü amaçlı yazılım taramasını bitirmesini bekleyin.

Bu adımlar bilgisayarınızın performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi Şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi Şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım. 5,5 yıl bu firmadan çalıştıktan sonra farklı bir sektör olan inşaat sektöründe Bilgi teknolojileri Uzmanı olarak 8 ay çalıştım. Daha sonra özel bir şirkette Sistem Network Sorumlusu olarak 4 ay çalıştıktan sonra proje sonlandırılmasından dolayı işten ayrıldım. Tekrar dan 5.5 yıl çalışmış olduğum firmaya Sistem ve Network Yöneticisi olarak geri döndüm ve çalışmaya başladım. Kendimi geliştirmek için Bilge Adam Akademi den Sistem Uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu